Історія унікальних ікон

Грудень 2, 2017, 00:30 | (0) | інше Духовність і культура МОЄ МІСТО новини район
аа
 

Коли беремо до рук ці десятиліттями намолені духовні святині, душу мимоволі охоплює не зрівняне ні з чим відчуття чогось винятково особливого, вищого над усім земним – отією мирською суєтою, сповненою багатьох буденних проблем. І очі та все єство наше мимоволі опиняються віч-на-віч перед Найголовнішою Святістю, немов би на Сповіді…

Ці унікальні ікони (на фото), яким сьогодні не менше 100 років, подарувала молодятам - Романові Грицаю та його дружині Дарії Кудрик мама нареченої в день одруження. Вінчання відбулося 5 травня 1923 року в церкві Різдва Пресвятої Богородиці м.Рогатина, про що свідчить запис в Книзі оповідей, т.ІУ, стор.106. Знаємо з історії, інженер, а згодом відомий архітектор Роман Грицай взяв собі за дружину доньку священика о.Павла Кудрика.

Вони проживали в м.Рогатині, у будинку, зведеному за авторським проектом Романа Грицая (нині вул.Шашкевича,1). І відтоді та до сьогодні ці образи були завжди на чільному місці у цьому помешканні. Коли Р.Грицая зверхники  комуністичного режиму після арешту засудили на 15 років у таборах ГУЛАГу (перебував у м.Тайшет Іркутської області), його будинок радянська влада приватизувала і перевела в комунальний фонд. Відтак у ньому поселилася Павлина Било, яка тривалий час доглядала хвору, прикуту до ліжка Дарію: бідолашна жінка довгих 10 років виглядала свого коханого чоловіка з Сибіру, але, так і не дочекавшись його повернення, померла.

1ц

Нині в цій історичного коріння будівлі проживає Ніна Сергіївна Партика. Власне, вона й передала рідкісні ручної роботи образи нашому шанованому краєзнавцю Михайлу Воробцю для того, щоби родинні реліквії стали експонатами історико-краєзнавчого музею «Опілля» в Рогатині.

Безымянный

Цікавим також є і той факт, що Ніна Сергіївна передала для музею не менше п'яти десятків зразків різноманітних вишивок авторства Романа Грицая.

Кожна така згадка минулого нашого краю є надзвичайно важливою та цінною. Тому музейні працівники звертаються до краян із проханням передати для музею рідкісні речі старовини, щоб ними могло пишатися та гордитися не одне покоління рогатинців.

Олена КУЛИНЧАК.

На фото: подружжя Романа та Дарії Грицаїв, 1935р.

Коментарі

Немає коментарів

Залишити коментар

Доступні теги: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>