Як відреагували в Україні та світі на польський закон про заборону "бандерівської ідеології"

Лютий 1, 2018, 13:49 | (0) | Світ Україна
8_main

У Польщі верхня і нижня палати парламенту прийняли закон про Інститут національної пам'яті Польщі, який значно розширює повноваження установи в справі розслідування "злочинів, скоєних проти польського народу і його доброго імені".

Даний закон передбачає штрафи і терміни до трьох років позбавлення волі за публічні висловлювання про причетність поляків до Голокосту в роки Другої світової війни. Зокрема, мова йде про використання формулювання "польські табори смерті".

Крім того, вводяться штрафи і тюремні терміни за заперечення злочинів українських націоналістів проти поляків. Ця норма стосується Волинської різанини, яку Варшава раніше визнала геноцидом.

Даний закон викликав різку реакцію в Україні. Зокрема, президент України Петро Порошенко заявив, що оцінки, що містяться в прийнятому документі, "абсолютно необ'єктивні і категорично неприйнятні".

"Жодне політичне рішення не може замінити історичну правду. Прийнятий законопроект не відповідає проголошеним принципам стратегічного партнерства між Україною та Польщею", - зазначив український президент.

Як зазначив директор Інституту Національної пам'яті України Володимир В'ятрович, з огляду на те, що "в Україні цей закон позитивно сприймають виключно проросійські сили, стає зрозуміло, кого збираються підтримувати польські політики".

Народний депутат від БПП Володимир Ар'єв в контексті прийняття цього закону наголошує на важливості правильних висновків з історичного минулого.

"Польські політики забули, чим закінчилася ворожнеча України та Польщі для обох країн. Європейські політики забули, чим закінчилися спроби задобрювання агресора перед Другою світовою. Українські в основному не роблять висновків з внутрішніх суперечок 1918-19 років", - пише Ар'єв.

Глава комітету Верховної Ради у закордонних справах Ганна Гопко наголосила, що "політизуючи історію, польські політики переходять червоні лінії в добросусідських відносинах з Україною, Литвою, Німеччиною".

На її думку, Польща "від локомотива і зразка демократії" в Центрально-східній Європі "скочується до шовіністичного диктату політики над історичною правдою, селективно обираючи чутливі сторінки історії".

Також прийняття цього закону викликало обурення в Ізраїлі. У парламенті країни запропонували законопроект, згідно з яким польський закон про Інститут національної пам'яті, прирівнюється до заперечення Голокосту.

У свою чергу Держдеп США закликав Варшаву переглянути закон. Польська влада має перевірити, який вплив цей закон чинитиме "на свободу слова і на партнерські відносини з США, заявила офіційний представник відомства.

До того ж, зазначили у Держдепі, закон не може не вплинути на стратегічні інтереси Польщі, зокрема, на взаємини зі США та Ізраїлем.

У Кремлі заявили, що "не володіють докладною інформацією" щодо польського закону, але пообіцяли його вивчити.

Закон про Інститут національної пам'яті має ще схвалити президент Польщі Анджей Дуда.

У канцелярії Дуди заявили, що президент "ретельно проаналізує" цей закон.

Джерело: nv.ua

Коментарі

Немає коментарів

Залишити коментар

Доступні теги: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>