Чи зникнуть «трущоби» біля «Універмагу»?

Квітень 15, 2019, 09:40 | (0) | інше Духовність і культура МОЄ МІСТО новини район
2

Прогулююсь центральною вулицею, розглядаючи цікаві новинки благоустрою, що вдало підкреслили древню архітектуру Рогатина. І, як великий «ляпас» по обличчі міста, перед очима з’являються «рогатинські трущоби» неподалік «Універмагу». Покоцаний  паркан, похилений  у бік, біля який боязко проходять перехожі і шпортаються об напівзруйнований тротуар. А в доповнення до цієї «краси» - сміттєвий хаос і чагарники, заховані за металевою спиною «огорожі».  

Таку «привабливу» зону аж ніяк не хотілося б бачити неподалік головної площі Рогатина, де часто зупиняються туристичні автобуси, курсують рейси на Львів, Тернопіль та Івано-Франківськ. Бо, як правило поганого тону, псує «етикет» архітектури міста,  до того ж, служить для гостей невдалим натяком на те, що громаді байдуже до речей, які відбуваються навколо. Та хіба це так?! Невже заслуговуємо схожих думок?.. Тому залишається тільки міркувати: чи зникне «об’єкт» багатьох критичних публікацій наприкінці квітня і що спорудять замість нього невдовзі?

Довго-довгобуд 

Таким висловом, власне, й хотілося б назвати натяк на будівництво, що з’явилося неподалік «Універмагу» на вул.Галицькій ще в 2006-му. Адже, як зазначено у Договорі  оренди землі №187 від 29 червня 2006р., укладеному між Рогатинською міською радою та  приватним підприємцем Ігорем Богдановичем Белегаєм, ділянка площею 0,0625 га передавалася  в оренду з гарною метою - під будівництво торгово-офісних приміщень.  Проте за більш, ніж десяток років місто не побачило тут красивої споруди, орендар лише звів фундамент та частину цокольного приміщення. І все… об’єкт залишився у «стадії обіцянки», з роками, щоправда,  змінювалася огорожа навколо.  З часом місцева молодь навіть придумала йому свою назву – «пухлина міста», бо фактично пускала свої «метастази» навколо, псуючи вигляд тієї частини Рогатина, яка, виявляється, має дуже цікаву історію. Крім того, перебуває у зоні інтересів ЮНЕСКО, неподалік ж знаходиться пам’ятка архітектури ХVIІ ст. - церква Зішестя Святого Духа.

Зрештою, шансів звести тут добротну споруду в орендаря було достатньо. Адже крім згаданого договору у 2006 р., приватний підприємець І.Белегай не раз звертався до міськради з проханням укласти наступні, обіцяючи завершити розпочату справу до кінця. Так, було підписано Договір №5 від 4.01. 2014 р., який не набув чинності, оскільки підприємець Белегай І.Б. так і не спромігся на його підставі зареєструвати право оренди земельної ділянки. Втім, і за ці три роки дива не відбулося, за парканом продовжували рости чагарники і множитися сміття, а не поверхи сучасної споруди, як очікувалося. Тож залишається лише роздумувати: для чого підприємець орендував таку «ласу» територію неподалік центральної площі?..

1

Судова історія

Щоправда, на цьому історія будівництва не завершилася - у 2016 р. міським головою Рогатина направлено попередження приватному підприємцю Белегаю І.Б., де повідомлялось, що  оренду не буде продовжено, оскільки він не дотримувався умов цільового використання земельної  ділянки. Орендар мав привести її у належний стан, відтак відповідно до умов договору повернути громаді. Проте й цього разу історія нагадувала «дежавю» -  в офіційному листі міському голові м.Рогатина від 30.12.2016 р.ФОП Белегай І.Б. зобов’язався розпочати роботи у першому півріччі 2017 р. і протягом 2017-го довести будівництво до покрівлі. Багатолітній орендар вкотре звертався з проханням  продовжити оренду цієї земельної ділянки. Згідно з рішенням №556 від 23.02.2017 р.  «Про стан використання земельної ділянки, яка перебувала в оренді підприємця  Белегая І.Б.» міською радою було попереджено ФОП  Белегая І.Б. про невиконання умов договору  оренди землі  щодо використання  орендованої земельної ділянки для будівництва торгово-офісного приміщення. Відтак взято до уваги його зобов’язання про відновлення робіт у першому півріччі 2017р.  та  доведення їх до покрівлі протягом цього року.

Минув майже рік з того часу,  місце будівництва на Галицькій оглянула спеціальна комісія.  Відповідно до Акту обстеження стану використання земельної ділянки, переданої в оренду для будівництва торгово-офісного комплексу  від 27.11.2017 р. встановлено: вона «захаращена побутовим сміттям, поросла чагарниками, стан будівельних матеріалів свідчить про невикористання земельної ділянки в процесі будівництва протягом багатьох років, будь-яка техніка чи механізм відсутні…».

«Жодних дій зі сторони підприємця за рік не проведено, а питання будівництва набуло резонансу і широкого обговорювалося громадськістю,- зауважує заступник міського голови Микола Шинкар. - Намагання  громади вирішити цю проблему спонукало міськраду вживати певних заходів у цьому плані. Вкотре ми запросили підприємця у міськраду, аби обговорити усе, спільно знайти компроміс. Ми  запропонували йому обрати будь-яку іншу ділянку на території Рогатина і провести там будівництво. Але підприємець обрав інший шлях і все перейшло у судову площину».  

Спершу Рогатинська міська рада звернулася до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до ФОП Ігоря Богдановича Белегая про розірвання, зареєстрованого у Рогатинському районному  відділі Івано-Франківської регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» 31.01.2007 за №040730800009 договору оренди землі №187 від 29.06.2006 р. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач, всупереч вимогам чинного законодавства  та умов договору оренди землі №187 від 29.06.2006 р., не використовує орендовану земельну ділянку.

«Ми звернулися до суду, надіючись на те, що буде укладено «мирову угоду» у цій справі. На жаль, підприємець не хотів шукати шляхів порозуміння і зайняв дещо іншу позицію, -згадує М.Шинкар, - негайно почав реєструвати незавершене будівництво, право оренди, щоправда, на підставі не належних документів, а тих, які у нього були».

Після того, як Господарський суд Івано-Франківської області задовольнив позов міськради  27.04.2018р. , відповідач подав апеляцію у вищі  інстанції. Відтак болюче питання нашого міста розглядалося на засіданнях Львівського апеляційного господарського суду та Верховного Суду України, який і поставив  крапку у цьому питанні. Згідно з постановою Верховного Суду України приватному підприємцю Белегаю Ігорю Богдановичу винесено вимогу від 22.01.2019р. №12.8-26/535 у тримісячний термін звільнити земельну ділянку на вул. Галицькій  від будівельних матеріалів та повернути її Рогатинській міській раді у стані, не гіршому, в порівнянні  з тим, в якому він одержав  в оренду, за актом прийняття-передачі від 29.06.2006 р. Тобто 22 квітня  цього року.

Підстав для такого рішення було чимало, зокрема  доведено, що відповідач безпідставно займав спірну земельну ділянку, оскільки договір оренди землі №5 від 04.01.2014 р. зі строком дії до 24.01.2017 р. пройшов державну реєстрацію лише 08.12.2017р., тобто після закінчення дії договору, який є підставою виникнення іншого речового права (права оренди землі), а реєстратор визнав і підтвердив неіснуюче  в природі право.  Крім того, державна реєстрація 05.12.2017р. додаткової угоди  про поновлення договору оренди землі від 24.02.17 р., також після закінчення строку дії договору оренди землі 4.01.2014р., не могла бути здійснена без первинної реєстрації цього договору, на підставі якого вона укладена, а одночасна реєстрація основного договору та додаткової угоди, як це було здійснено в цьому випадку, суперечить закону.

Фактично наприкінці  квітня закінчується термін, до якого ФОП Белегай І.Б. повинен виконати вимогу, проте й досі на місці забудови височить паркан і, вочевидь,  не проводяться роботи щодо приведення площі у належний стан. У повітрі зависла своєрідна інтрига очікування. А що далі?..

Сьогодні справа Белегая І.Б. перебуває у державній площині: рішення Верховного Суду набрало чинності і не підлягає оскарженню. Тому підприємець повинен виконати його однозначно, в іншому випадку – за порушення передбачено відповідальність. Провести благоустрій ділянки і повернути громаді міста колишній орендар має до  22 квітня, інакше це за нього зробить виконавча служба, відтак зобов’яже Белегая І.Б відшкодувати, потрачені на ці роботи кошти.

Як зазначив у коментарі для «Рогатинської землі» міський голова Сергій Насалик, площу біля «Універмагу» більше не надаватимуть «для бізнесу», адже мають на неї інші  плани.

Територія монастиря

Заглянувши у минуле, працівникам  Рогатинського історико-краєзнавчого музею «Опілля» вдалося віднайти цікавий факт про цю територію, яку влучніше називати «площею колишнього монастиря».  Як розповіли  у музеї, колись у цій місцевості височів  домініканський монастир, заснований Миколаєм Висоцьким ще в 1614 р.  У ХVII  ст. було зведено ренесансно-барокковий костел і корпуси монастирських келій. За переказами рогатинців в цьому монастирі було зібрано значну бібліотеку, котру згодом перемістили в костел Св. Миколая та Анни. Доля книгозбірні невідома. Останні згадки про неї, пов’язані з повоєнним періодом. Існує версія перебування стародруків у приватних колекціях.

У результаті Йосифінської реформи 1784 року монастир було ліквідовано. Його споруду використовували як приміщення цісарсько-королівського шпиталю, пізніше - суду та староства. Але у роки Першої світової війни він разом із костелом були зруйновані. Руїни монастиря проіснували до Другої світової війни, на згадку про нього залишилися окремі речі, котрі використовуються в інших культових спорудах.

Працівникам музею також вдалося віднайти давній план-схему міста з позначкою «Домініканський монастир», його проект і світлини руїн культової споруди (на фото). Нині вони зберігаються у фондах музею «Опілля».

Відновити пам’ять

Дізнавшись призабуту історію  цієї площі, Рогатинська міська рада вирішила у майбутньому  не забудовувати її «висотками», а перетворити у місце, де б могли збиратися рогатинці.

«Ця площадка звільниться не для того, щоб передати її знову в оренду, - зазначив очільник Рогатина С.Насалик. –  Тут плануємо відновити історичний сквер, можливо, встановити пам’ятний знак. Він розповідатиме жителям міста і нашим гостям про дещо призабуті сторінки рогатинської історії».

Звучить справедливо. Колишнє «місце сили» знову гуртуватиме жителів краю, які у думках ділитимуться з ним своїми мріями і планами.

Вікторія НАГІРНА.

Світлини  з фондів історико-краєзнавчого музею "Опілля".  

Е0004Е0002Е0006 Е0007

[caption id="attachment_54183" align="aligncenter" width="1024"]OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA[/caption] Е0001

Коментарі

Немає коментарів

Залишити коментар

Доступні теги: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>