У Юнашкові буде  ботанічний заказник

Травень 30, 2017, 10:43 | (0) | інше головне новини

Аспірантка Прикарпатського національного університету  ім.Ва­си­ля Стефаника Ірина Дмитраш-Варцеба у "Голосі Опілля" за 18 березня ц.р. цікаво оповідала читачам про унікальний рослинний світ Рогатинщини.У ході 9 сесії районної ради молодий науковець виступила під час розгляду питання про надання згоди на створення на теренах краю ботанічного заказника.

За словами представника провід­ного прикарпатського вишу, хоча деякі види рідкісних рослин ростуть тільки на території Рогатинщини, однак відсоток заповідності тут дуже низький. По суті, ми на другому місці з кінця серед інших районів області. У європейських країнах площа заповідного фонду становить у межах 10-25 %, а у нас лише - 0,3%.

Зазначимо, що депутати мали визначитися шляхом голосування щодо надання згоди на оголошення площі карбонатного болота за ме­жами с.Юнашків ботанічним заказ­ником місцевого значення. Його площа доволі велика - 45 га. Це цінний природний комплекс, яких в області є лише чотири, проте юнаш­ківський найкраще збережений. Цікаво, що тут росте 13 видів рідкісних рослин, з яких 9 - занесені до Червоної книги України, 4 - охороняються на міжнародному рівні. Серед них - меч-трава боло­т­на, орхідея, товстянка двоколірна та інші. Тутешня болотна місцевість над­зви­чайно вартісна також в істо­ричному сенсі, адже їй приблизно 10 тис. років, упродовж яких рідкісні рос­лини виборювали своє право на існування у конкуренції з більш агресивними видами і все-таки збереглися до наших днів.

Як стало відомо на сесії, цю землю збиралися віддати у приватні руки під ведення сільськогос­по­дарських робіт, що призвело б до знищення унікального природного комплексу, а відповідно до грубого порушення чинного приро­до­охо­ронного законодавства.

Втім, на території Юнашківської сільської ради це не єдина територія, багата на унікальну рослинність. Є ще низка пагорбів із лучно-сте­повими рослинами, де  росте приб­лизно 30 рідкісних їх видів, із них 15 - червонокнижних, причому, серед них є й такі, що внесені до міжнародних правоохоронних пе­реліків, а деякі охороняються між­народними червоними списками у всьому світі, бо існує реальна небезпека зникнення цього чи ін­шого виду (!).

Науковець підкреслила: ство­рення на землях поблизу Юнашкова природоохоронного об’єкта дозво­лить збільшити відсоток запо­відності району, а також послужить збереженню природних скарбів Рогатинського Опілля, підвищить його привабливість з точки зору екологічного туризму та рекреації.

Сільський голова Юнашкова Степан Кліщ підтвердив: дійсно існувала небезпека продажу цієї землі через аукціон, однак сільська рада сказала своє рішуче "ні" і просить депутатів районної ради їх підтримати. Після детального обго­ворення сесією вирішено надати згоду на оголошення земельних ділянок в урочищах “Язвине”, “Дуброва”, “Вертебиста”,  на те­рито­рії яких розташовані лучні степи та  кар­бонатне болото, за межами с.Юнашків ботанічним заказником місцевого значення.

 

Ольга КОНОПАДА.

«Голос Опілля» від 27 травня 2017 р. №20.

Коментарі

Немає коментарів

Залишити коментар

Доступні теги: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>