У школі Рогатина ділитимуться досвідом, запозиченим у "мальтійців"

Жовтень 26, 2017, 12:36 | (0) | інше Добрі справи МОЄ МІСТО новини район
Ukraine.Malteser.-FirstAidAtSchool_4

Чи доводилось вам коли-небудь чути вислів «діамантові хвилини»? У термінології рятувальників так називають 4-5 хв. після зупинки кровообігу в потерпілого, адже саме після них внаслідок браку кисню у головному мозку відбуваються незворотні зміни. «І якщо в цю коротку мить грамотно не надати екстрену допомогу,  втратити час, то врятувати людину вдасться, але повністю повернути її дієздатність – незавжди, бо з кожною хвилиною шанси на порятунок зменшуються на 10%», - зізнається педагог опорного закладу - Рогатинської СЗОШ №1 Катерина Шевчук. Катерині Денисівні не раз доводилось чути, що час – це життя, але якою цінною є кожна його секунда наочно побачила лише нещодавно у лавах «навчального табору» Мальтійської Служби Допомоги, ставши учасницею пілотного проекту. Ще з 2015 р. ця служба разом із Суверенним Мальтійським Орденом в Польщі, польською Мальтійською Службою Медичною у рамках програми польського співробітництва розвитку Міністерства Закордонних Справ Польщі реалізовує проект «Розвиток системи добровільної рятувальної медичної служби в Україні», який дає можливість залучати до суспільно-корисної справи групи волонтерів-рятувальників. Наразі  створено 224 особові рятувальні групи, оснащені спеціальним спорядженням, які надають фахову допомогу в надзвичайних ситуаціях. Але й на цьому «Розвиток системи добровільної рятувальної медичної служби в Україні» не зупинився. У червні в загальноосвітніх школах Івано-Франківська та області стартував ще один не менш  цікавий і корисний пілотний проект. Він зосереджений на юне покоління й має на меті виховати молодь у дусі відповідального ставлення до життя та здоров’я, а також навчити правильним діям у випадку надзвичайної ситуації.

 Отож 15 вчителів загальноосвітніх шкіл Прикарпаття в рамках проекту успішно закінчили навчання з кваліфікованої першої допомоги, здобувши звання «рятувальник», і 27 вересня в приміщенні обласного Інституту післядипломної педагогічної освіти урочисто отримали відповідні сертифікати, а 6 шкіл, педагоги яких показали найкращі результати, - комплекти навчального та рятувального обладнання, оснащені 3 фантоми (немовля, підліток та дорослий) для відпрацювання серцево-легеневої реанімації, рятувальною дошкою, шинами Крамера, 2 поясними аптечками, рятувальними рюкзаками тощо. З-поміж переможців (серед яких школи обласного центру, а також Тисменицька СЗОШ) благодійний медінвентар на суму 30 тис.грн. для проведення навчань шкільної Мальтійської Служби Допомоги отримала і Рогатинська СЗОШ №1.

Ukraine.Malteser.-FirstAidAtSchool_1

У розмові з нами її майбутній координатор, а, водночас, переможець пілотного проекту, Катерина Шевчук зі захватом пригадує тиждень занять. Зізнається, за ці понад 60 год. освоїла, здавалося б, неосяжне, а все, завдяки  лекціям і ґрунтовним практичним заняттям, які проводили рятівники-фахівці.

«Дуже насиченою виявилась програма курсу, - зауважує співрозмовниця. - Нас вчили як визначити ступінь притомності постраждалого, коли та яке його положення вибрати. Цікаво було виконувати реанімацію дорослому і дитині, спробувати правильно транспортувати потерпілого…».

Гортаючи дрібно списаний каліграфічним почерком конспект, помічаємо позначки педагога на важливих моментах: як діяти при інфарктах, епілептичних приступах, кровотечах тощо. А Катерина Денисівна водночас зазначає: «Ці речі слід знати не тільки дорослим, але й дітям, адже у будь-яку мить може настати ситуація, коли людині буде потрібна їхня допомога, і від того, як вчинять у перші хвилини екстреної ситуації, залежатиме чиєсь життя». На переконання вчителя,  учням варто знати як грамотно діяти не лише у важких випадках, але й при звичайних побутових моментах - удавленні, опіках, запамороченнях тощо, аби не втратити дорогоцінного часу та, передусім, не нашкодити собі та ближньому.

«Радію, що наші школярі відтепер навчатимуться таким життєвим істинам  і мають для цього необхідне спорядження», - каже педагог.

Крім того, зізнається, що з першого дня з нетерпінням очікувала зустрічі з працівниками Мальтійської Служби Івано-Франківська Лесею Гунчак, Любомиром Солом'яним, лікарем-реаніматологом з Польщі Артуром Заяцем, бо знала: у нових заняттях знову знайде потрібний досвід. Зрештою, опанована база допомогла їй успішно пройти тестування, відтак - практичний іспит та отримати позитивний результат. Наступним кроком пілотного проекту буде запровадження у новому році навчання учнів старших класів базовому курсу надання першої допомоги за програмою, яка уже схвалена вченою радою обласного Інституту післядипломної педагогічної освіти та готується до подання на затвердження Міністерством освіти України. Також вчителі-рятувальники в школах можуть утворити та очолити загони «юних рятувальників» і за потреби використовувати рятувальне обладнання.

22135678_488045831554328_7142320776139214857_oUkraine.Malteser.-FirstAidAtSchool А поки до наміреного «долають» усі формальні вершини, подароване спорядження не припадає пилом. Наразі у Рогатинській СЗОШ №1 діє гурток, де К.Шевчук розпочала навчати юне покоління азам домедичної допомоги, перейнятими у «мальтійців». Ідею керівництва навчального закладу молодь сприйняла «на ура», активно записавшись  у список охочих повчитися корисному досвіду. Тож своєрідний старт у цій справі, по суті, взято: нині після уроків старшокласники вже відвідують перші заняття з порятунку, де їм доносять головний меседж, за яким діють волонтери Мальтійської Служби - не залишатися байдужими у важливий момент.

Коментарі

Немає коментарів

Залишити коментар

Доступні теги: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>