"Солом'яний охоронець" за старовинною українською технікою

Грудень 6, 2015, 04:18 | (0) | головне Майстерня уподобань
DSC02561

Близько двох десятків ножиць,  великі пучки соломи,  кілька шпульок ниток і все це сумбурно розкладене вздовж довжелезного столу… Мабуть, підсвідомо ви уявили собі  хаос, але розчарую вас, це зовсім не так. Адже якщо  сьогодні  у нашій тимчасовій майстерні й був «хаос»,  то тільки  від хороших думок. А стільки натхнення і бажання створювати - важко передати словами.

Така особлива магія  творчості витала  під час майстер-класу  рогатинської  мисткині Катерини Андрусів, і заряджала присутніх  особливою енергією доброти.

Ще на початку листопада у ході презентації  своєї виставки виробів із соломи, що знаходиться  у філії Музею мистецтв Прикарпаття, Катерина Іванівна ділилася з  рогатинцям наміром провести кілька  майстер-класів  із цього старовинного українського ремесла.  І ось її обіцянка здійснилася: 5 грудня усі охочі відкрити для себе таємниці  виготовлення чудових прикрас із соломки завітали у філію Музей. Відверто зізнаюсь, вже віддавна мріяла побувати на уроці рогатинської майстрині і нарешті випала така нагода. Традиційно «озброївшись» фотокамерою й  блокнотом, попрямувала туди, а у голові роїлася купа думок  на кшталт «Чи вдасться зробити якусь річ?».

Турботлива господиня заходу спершу ознайомила своїх гостей з історією соломоплетіння. Розповідь Катерини Іванівни була  настільки захопливою, що здавалося час просто зупинився  і теж слухає її, бо такі унікальні факти про розвиток цього ремесла у нашому краї навряд чи знайдеш деінде.Відтак усі гуртом попрямували  у приміщення школи-інтернат, де у просторій залі мали нагоду освоїти навики із плетіння соломою.

Як виявилось, у цьому ремеслі кожна деталь щось означає. Різдвяна зіронька - це як Віфлеємська зірка-провідник, дзвіночки - добрі вісті, а ось дідух - дерево життя, зрештою, як і сама солома. Отож,  зроблене з неї має символічне значення.  Ми усі  вчилися створювати ангела, що з різдвяної ялинки охоронятиме кожну родину. Вибравши реманент, і дорослі, і зовсім юні учні розпочали роботу. Спершу  потрібно було освоїти найважче у виготовленні «охоронця» – це плетіння «зубчастої чотирикінцівки».  Зізнаюся, давалося важкувато, але ж шкода  позбавити чудових крил   свого солом’яного ангела? До того ж, весь час підказували наставник і її юні помічниками - учні школи-інтернату. Тому освоївши ази цієї нелегкої  науки, з’явилося перше крило, а відтак друге. Потім  - постать ангела і чудова корона у нього на голівці. Навіть й не уявляла, що соломка може бути такою пластичною і піддається кожному, хто горить бажання творити.

Спостерігаючи за молоддю, зокрема хлопчиками, що сиділи  поруч, бачила у їхніх юних оченятах таке захоплення цією справою.  Тоді розмірковувала: можливо, й справді ці соломинки увібрали у себе  якусь особливу магію землі, що заряджає наші душі енергією спокою і затишку, дозволяє відволіктися від усього, що тривожить.

Своїми  виробами рогатинці лишилися задоволеними й обіцяли надалі вдосконалюватися навички з соломоплетіння. Після закінчення заходу, вирішила поцікавитись  у однієї з учасниць Тетяни Петрів враженнями  щодо сьогоднішнього майстер-класу і почула багато гарних слів.  «Мало хто із нас задумувався над тим, якою унікальною є ця справа,- зізнається співрозмовниця. - Здавалося б, звичайна солома, та у цьому ремеслі стільки корисного. Сама енергія благородного матеріалу надає море позитиву і задоволення, крім того, це наче своєрідна терапія, котра допомагає забути про щоденні турботи й долучитися до прадавніх традицій». З такою думкою погоджувались більшість  рогатинців, які залишились задоволеними  своїм дозвіллям.

Тому, якщо ви й досі вагаєтесь чи відвідати наступний майстер-клас Катерини Андрусів, який відбудеться 12 грудня, спробуйте і ви не пошкодуєте, а ще  у вашому домі з’явиться унікальна  різдвяна зірка.

Ольга ВЕРБ'ЯНА.

DSC02564

DSC02567

DSC02559

DSC02562

DSC025671

Коментарі

Немає коментарів

Залишити коментар

Доступні теги: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>