«Не зів’януть ніжні квіти, вишиті на полотні»

Квітень 21, 2017, 07:38 | (0) | інше головне Духовність і культура МОЄ МІСТО новини Радимо відвідати

Розкішна опільська вишивка віддавна вабила око багатою колористикою та різноманітністю візерунків. І Рогатинщині  поталанило зберегти усі чотири основних групи цих диво-візерунків: зооморфні та антроморфні форми, геометричний та, звісно ж, рослинний орнаменти. Нещодавно велике розмаїття одного з них презентувала під час відкриття  виставки «Не зів’януть ніжні квіти, вишиті на полотні» колекціонерка Катерина Андрусів.

Як зазначила на початку заходу завідувач філією Музею мистецтв Прикарпаття Тетяна Петрів, цей рік їхні працівники вирішили присвятити саме унікальним колекціям земляків. Тож не дивно, що першу скрипку у цікавому задумі зіграли надбання Катерини Іванівни. Адже кожна її виставка чи то солом’яних виробів, чи народної іграшки, чи зібраних опільських рушників щоразу зацікавлювала чимось оригінальним, досі небаченим.

DSC_1717

Заходжу у виставкову залу музею М.Угрина-Безгрішного – філії Музею мистецтв Прикарпаття, й, здається, потрапляю у світ барв та узорів. Тут все продумано до дрібниць: кожна сорочка, костюм, покривало, поєднавшись у композицію під склом,  ділячись спогадами минулого. Окремі з них вмостилися на «васючинському бамбуку», а між качанів кукурудзи виглядають зі світлин торці подушок, мережані рідкісними давніми орнаментами, й опільчанки в ошатних вбраннях. Розглядаючи їх, виникало враження, наче завітала у гості до заможної господині, котра дивувала багатством хрестика та гладі зі своєї  різьбленої скрині.

DSC_1707

DSC_1727
????????????????????????????????????

«Красу бачиш лише тоді, коли збираєш колекцію», - зауважує К. Андрусів. Й ділиться спогадами, як такі надбання потрапили до неї. Жінка береже у пам’яті імена кожного земляка, котрий офірував їй свою домашню реліквію.

В одній із ніш помічаю жіночу сорочку з Руди. Нетиповий крій та поєднання кількох різних орнаментів додають їй особливої розкоші. Майстриня зізнається: це єдина річ, на яку потратила свої заощадження, бо не могла допустити, аби унікальний орнамент загубився. Розповідаючи історію сорочки, показує й об’ємний альбом, в якому ми нарахували 78 клаптиків вишивок із різними узорами.

?

«Він дістався мені від завідувача клубом с. Помонята Марії Запотічної, - ділиться з радістю в очах Катерина Іванівна. – Під час зустріч з працівниками закладів культури району п.Марія розповідала мені про домашню цінність - альбом, де зібрано вишивки з бабусиної скрині. Хотіла побачити його, але навіть гадки не мала, що краянка подарує мені цю красу. Тепер завжди показую його іншим, щоб розуміли: рідкісні узори навіть на маленькому шматку тканини повинні зберігатися для нащадків».

Насправді, таких історії в Катерини Іванівни безліч. Чимало з них пов’язані з храмами Рогатинщини, звідки опільчанка доповнює свою колекцію старими експонатами з розкішними орнаментами. Церковні речі жінка береже особливо, бо це велика святість, котра вціліла від спалювання і нині наповнює її виставки духовністю. Окремі із зібраних вишивок наділені й енергетикою отчого дому, адже належали близьким майстрині. Зокрема, гаптований хрестиком тітчин костюм, обрус на домотканому полотні (нагадує фабричне), який виготовили дідусь Михайло і мати …DSC_1714

Й сама презентація (як і знахідки К.Андрусів) виявилась нетрадиційною. Присутні мали нагоду поринути в історію вишивки, прослідкувати як з’являлася мода на орнамент. В окремих речах із прадавніми узорами навіть дефілювали моделі.

???????????????????????????????????? ????????????????????????????????????

Задумом створити саме таку виставку поділився з нами і її куратор - старший науковий співробітник філії музею Степан Пушкар:

«Колись із Катериною Андрусів ми спільно працювали над  її виставкою опільських рушників, що запам’яталася багатьом. Нинішня дещо відрізняється від попередньої, бо присвячена рослинному орнаменту. Ми звикли бачити на сучасних сорочках калину, грона винограду тощо, а тут щось інше – квітка. І вона не лише на сорочках, але й на речах, на котрі люди зазвичай не зосереджують своєї уваги або вони поступово виходять із побуту: вишиті простирадла, пошивки на подушку та ін.  Катерина Іванівна, як колекціонер, зуміла збирати надзвичайно цікаві предмети з Рогатинщини, на них ми бачимо квітковий орнамент на пряму або дещо завуальований, стилізований».

? DSC_1721  

 Тому якщо ви ще не мали змоги побачити цього квітучого царства опільського вишиття, не проґавте виставки нашої землячки,  що діятиме в  музеї М.Угрина-Безгрішного – філії Музею мистецтв Прикарпаття до кінця травня.

????????????????????????????????????

Коментарі

Немає коментарів

Залишити коментар

Доступні теги: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>