Вийти з емоційного карантину

Травень 28, 2020, 12:01 | (0) | головне МОЄ МІСТО новини район Скриня домашніх порад
D1AF6B47-6234-4F42-BDA8-20B277BB5EEC_cx0_cy8_cw0_w1023_r1_s

В Україні запроваджено адаптивний карантин, що триватиме до 22 червня,  тож поступово ми повертаємося до звичного життя, хоч і з дотриманням певних вимог. Та до цих моментів, як і до карантину,  доведеться адаптуватися, адже після тривалого утримання від базових речей - живого спілкування, прогулянок на вулиці чи робочих зустрічей - психіка людини може дати збій. А іноді - проявитися у нетипових реакціях, зокрема й доволі радикальних. Як вийти з карантину без страху та агресії, читайте у нашому інтерв’ю з практичним психологом Рогатинської ЦРЛ Іриною Боянівською.

 Карантин на два місяці «загнав» людей у незвичні їм рамки. Довелося працювати з дому, спілкувалися з близькими онлайн, дотримуватися соціальної дистанції  тощо. Як радите діяти представникам різних темпераментів, щоб максимально комфортно адаптуватися до робочих буднів?

- Всі ми різні, а отже і адаптуємося до стресу чи змін теж по-різному. Карантин – це свого роду стрес, адже нас ніхто не готував до ізоляції. Для когось цей період став можливістю побути в комфортних умовах, відпочити, опанувати нові навички, побачити переваги дистанційної роботи. Комусь навпаки важко перебувати у чотирьох стінах, адже звик до уваги, потребує реальної соціальної комунікації та проводження часу за межами квартир. Є також і люди, яких у цей час охопили паніка, страх та агресія.

Тому для комфортного виходу з карантину, перш за все, кожному із нас потрібно добре розуміти власні емоції, потреби. Важливо вміти справлятися зі своїм гнівом, агресією чи відчаєм. Використовувати засоби самопідтримки (для кожної людини вони окремі). А при потребі не соромитися звертатись за допомогою.

А що порекомендуєте краянам, котрі відчувають високий рівень стресу у час карантину. Як їм опанувати свою тривогу та що робити з реакцією зриву?

 - Для  тих людей, які відчувають, що рівень стресу занадто великий,  можу порекомендувати, перш за все, зменшити потік негативних новин, акцентувати увагу на приємних емоціях, переживаннях. Для того, щоб тривога була меншою, спробуйте з'ясувати, що саме вас лякає, чи реальна ця загроза для вас, чи можна знайти спосіб захистити себе? Застосовуйте раціональне планування. І, головне, не тримайте емоції в собі, говоріть, малюйте, пишіть про них. Тоді рівень стресу зменшиться.

Якщо ж агресія все-таки нахлинула, як діяти, щоб не «зганяти»її на оточенні?

- Якщо таке почуття поглинає вас - дозвольте собі переживати його. Злитися у стресових ситуаціях – нормально, ненормально виплеснути ці емоції на оточення: підвищувати голос на сім’ю чи колег, хейтити когось у соцмережах, скандалити в черзі...

Щоб позбутися негативу, варто поділитися ним. Під час спокійної розмови розкажіть про свої переживання і тривоги  близьким, не накопичуйте у собі їх. Якщо дозволяє здоров’я, то спробуйте зайнятися новим видом спорту. Фізичні навантаження знімають рівень стресу, звільняють від негативних думок, відповідно  дозволяють почуватися краще. Досвід дітей, наприклад,  показує, що позбутися негативу допомагають  ігри, де треба будь-що відбивати (дартс,битва подушками). Вони  направлять вашу  агресію у фізичні сили, необхідні для гри. Крім того, відпустити свої емоції також можна завдяки арттерапії, музиці, медитації. Як я уже зазначала, кожен обирає свій метод «розвантаження».

Ми вже адаптувалися до тієї реальності, в якій були два місяці, тож, коли у людних місцях хтось нехтує правилами карантину, можемо відчувати дискомфорт, навіть діяти агресивно. Як реагувати у таких випадках?

- Головне пам'ятати, що гнів народжується через невиправдані очікування. Пам'ятайте, що ваше здоров'я та безпека - тільки ваша відповідальність. Не можна заставити іншу людину слідувати вашими переконанням. Не очікуйте, що всі ставляться до загрози так само, як ви. Поважайте один одного. Складіть для себе певні критерії в поведінці та дотримуйтесь їх(носити маску, мити руки, дотримуватись дистанції  та ін.).

Порекомендуйте, будь ласка, як доступно  пояснити дітям, що навіть після послаблення карантину варто бути обачним і не нехтувати  правила?

- Діти сприймають інформацію через призму дорослого, це стосується дітей до 11-13 років. Підлітки зазвичай все ставлять під сумнів. Тому важливо пояснювати молоді, що послаблення - це не скасування обмежень і не забувайте: найкраще пояснення - власний приклад.

Сьогодні майбутнє здається доволі туманним для багатьох із нас. Як зберігати позитивний настрій?

-Не розглядайте завершення карантину крізь призму «синдрому нового року», мовляв «закінчиться карантин  і все в моєму житті зміниться». Такі нереалістичні очікування іноді загрожують розчаруванням або й депресією. Вихід з карантину не буде миттєвим і його  завершення навряд чи владнає усі наші проблеми.

Не забувайте, майбутнє творимо власними силами. Все залежить від нашого ставлення до життя.Запитайте себе :чого я хочу? Яким має бути моє майбутнє? Чи можу я цього досягти? Що заважає мені? Які кроки я можу зробити сьогодні? Ці запитання допоможуть вийти із апатії, допоможуть розставити пріоритети. Але якщо самотужки важко впоратись, то обов'язково зверніться за професійною допомогою. Бережіть себе! Будьте здорові!

Спілкувалася Ольга ВЕРБ”ЯНА.

 

Коментарі

Немає коментарів

Залишити коментар

Доступні теги: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>