Велике прискорення. Людство знищує тварин катастрофічними темпами - подробиці доповіді WWF

Жовтень 30, 2018, 20:50 | (0) | Світ
pexels-photo-888899

30 жовтня Всесвітній фонд дикої природи (WWF) оприлюднив 20-ту в своїй історії доповідь Жива планета (Living Planet Report) - дослідження, яке з 1998 року відстежує біорізноманіття Землі та вплив людства на нашу планету.

Ювілейна доповідь виявилася особливо масштабною: вчені проаналізували дані про чисельність популяцій більше 4 тис. видів тварин протягом 1970-2014 років. Їхні висновки виявилися вкрай тривожними: за останні 40 років через діяльність людей популяції ссавців, птахів, рептилій, амфібій та риб на Землі скоротилися в середньому на 60%.

Якби чисельність населення Землі скоротилася на 60%, це було б рівнозначно спустошенню Північної Америки, Південної Америки, Африки, Європи, Китаю та Океанії

Фахівці WWF підкреслюють, що кризова ситуація зі знищенням природної різноманітності близька до незворотної.

"Ми сновиди, які крокують до краю прірви, - каже Майк Барретт, виконавчий директор WWF з питань науки і охорони навколишнього середовища. - Якби чисельність населення Землі скоротилася на 60%, це було б рівнозначно спустошенню Північної Америки, Південної Америки, Африки, Європи, Китаю та Океанії. Таким є масштаб того, що ми зробили".

НВ розповідає про найбільш важливі факти, представлені в доповіді, а також про головні причини, які привели до такої кризової ситуації.

Найбільшої шкоди завдано природі тропіків

Згідно з даними Living Planet Report, найбільш відчутно від діяльності людини постраждали мешканці тропіків. З 1970 року популяції більшості видів хребетних тварин у Південній і Центральній Америці скоротилися в середньому на 89%.

Такі катастрофічні цифри пов'язані з масштабною вирубкою лісів в останні десятиліття. Фахівці WWF нагадують, що тропічні, помірні та бореальні (тайгові) ліси є багатющими екосистемами: у той час як вони вкривають близько 30% поверхні Землі, ліси є домом для 80% живих організмів, які мешкають на суходолі - включаючи види тварин, комах і рослин.

Вирубка тропічних лісів у Бразилії / Фото ЕРА

У той же час людство знищує ліси у величезних масштабах. WWF наводить дані дослідження по 46 тропічних і субтропічних країнах, де в 2000-2010 роках 40% обсягу вирубки лісів припадало на велике промислове сільське господарство, 33% - на локальних місцевих фермерів, а решта 27% - на освоєння лісистих територій через урбанізацію, розширення інфраструктури або видобування корисних копалин.

У глобальному масштабі площа незайманих людьми лісів на Землі скоротилася на 92 млн гектарів в період з 2000 по 2013 рік - тобто близько 0,6% щорічно. На сьогоднішній день близько 60-70% лісових масивів планети перебувають у зоні ризику від негативних наслідків людської діяльності, йдеться в доповіді.

Найбільш постраждалі види - мешканці прісних водойм

Серед усіх видів хребетних тварин, популяції яких скоротилися з 1970 року, найбільш уразливими виявилися прісноводні види - їхня чисельність на планеті знизилася на 83%, підрахували вчені.

Індійський рибалка зі штату Мегхалая демонструє улов, добутий за допомогою популярної в цій місцевості техніки риболовлі - отруєння водойм / Фото ЕРА

Покриваючи не більше 1% поверхні Землі, прісноводні екосистеми - озера, річки та водно-болотні угіддя - є місцем існування для більш ніж 100 тис. відомих видів риб, молюсків, рептилій, комах, рослин і ссавців, відзначається в доповіді.

До катастрофічного зниження прісноводного біорізноманіття призвели комбіновані загрози з боку людини: надмірний вилов риби, забруднення прісних вод та навколишнього середовища в цілому, кліматичні зміни, втручання людей у ​​природне функціонування прісноводних систем - через загати, резервуари тощо.

У підсумку загальна площа, наприклад, водно-болотних угідь на Землі зменшилася більш ніж на 50% з 1900 року.

Головна загроза для тварин - втрата середовища проживання

Доповідь Living Planet Report викоремлює п'ять головних ризиків, які ставлять популяції тварин на Землі під загрозу різкого скорочення:

  • втрата і деградація середовища існування - через повне або часткове руйнування звичних місць проживання тварин, або ж зниження якості їхнього місця існування;
  • надмірна експлуатація видів - як пряма (полювання, вилов риби, браконьєрство), так і непряма (нецільове знищення видів тварин, наприклад побічний улов другорядних видів риби);
  • інвазивні види та хвороби - мова йде про привнесення людиною хвороб та видів тварин, нехарактерних для певної місцевості, що може виявитися згубним для локальних видів тварин;
  • забруднення навколишнього середовища;
  • зміна клімату.

Динаміка скорочення популяцій хребетних тварин на Землі / Графіка WWF

При цьому автори доповіді відзначають, що найбільш масштабні скорочення чисельності тварин на Землі викликані першою причиною - втратою і деградацією місць їхнього існування внаслідок діяльності людини. На цю причину припадає майже половина всіх загроз у кожній таксономической групі тварин (від 45% до 49%) за винятком риб (28%). Тобто основна частина ссавців, птахів, амфібій і рептилій за останні 40 років зникли саме через те, що людина знищила їхні природні місця проживання. У той же час рибам найбільше загрожує надмірний вилов (55% ризиків).

Як не купувати в магазині зайвий пластик і сміття - сюжет НВ:

Виною всьому - людина

Однією з головних причин скорочення популяції тварин за останні десятиліття доповідь WWF називає так зване "велике прискорення" (Great Acceleration). Це явище стрімкого зростання всіх основних показників людської діяльності починаючи з 1950-х (видобуток корисних копалин, урбанізація, зростання населення, міжнародний туризм, використання транспорту, споживання води та енергії тощо).

Усе це, в свою чергу, спровокувало різке збільшення попиту на енергію та територію, що призвело до безпрецедентних змін на планеті.

Подальша доля природи - виключно в руках людини, підкреслюють автори доповіді WWF/Фото ЕРА

Відповідно, підкреслюють автори Living Planet Report, людство вступає в нову геологічну епоху - антропоцен, коли саме людина є ключовим фактором, який змінює клімат, біорізноманітність та навколишнє середовище в цілому.

"Ми перше покоління, яке має повне уявлення про цінності природи і про той колосальний вплив, який ми маємо на неї. Ми також можемо стати останнім поколінням, яке може щось зробити, аби повернути назад цей тренд", - підкреслюється в доповіді.

Співачка Онука в ефірі Радіо НВ - про те, як вплинути на людей, аби сортування сміття стало нормою:

Джерело: nv.ua

Коментарі

Немає коментарів

Залишити коментар

Доступні теги: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>