Архіви УПА із досі невідомими документами передали історикам. ФОТО

Жовтень 8, 2019, 14:13 | (0) | інше новини район
14ea153-71379385-2534141753486278-2907249661716725760-n

Минулого тижня Центру досліджень визвольного руху мешканці одного із сіл передали два повстанські архіви. Їх було знайдено у Стратинських лісах, розташованих в Рогатинському районі Івано-Франківської області.

Про це Історичній правді повідомили в ЦДВР.

Один з архівів у дуже поганому стані і не піддається реставрації. Натомість другий з віднайдених архівів дуже добре зберігся.

При огляді з'ясувалося, що кілька сотень документів датуються 1945 — 1946 рр. Архів винятково багатий на унікальні документи, які досі не фігурували у науковому обігу.

Основний масив документів — звіти підпілля та підрозділів УПА з теренів Львівської, Тернопільської та Івано-Франківської областей. Архів містись близько десяти невідомих досі типів бофонів (підпільні гроші, векселі – ІП).

 
ФОТО: ЦДВР

Підрозділи, чиї звіти виявлено в архіві, діяли у межах Воєнних округ "Буг", "Лисоня", "Говерля". З-поміж звітів з Тактичного відтика "Магура", що входив до складу ВО "Говерля" - п'ять досі невідомих і, відповідно, ніде не публікованих.

Крім них, у архіві збереглося ряд досі невідомих дослідникам і неопублікованих хронік сотень з терену діяльності Воєнної округи "Лисоня". Доволі велику частину архіву складають добре систематизовані звіти та матеріяли з діяльності ОУН та УПА на території Закерзоння (сучасна територія Польщі – ІП). Звідти ж – ряд пропагандистських матеріалів польською мовою.

 
ФОТО: ЦДВР

Велика група документів з віднайденого архіву присвячена темі виборчої кампанії до Верховної Ради УРСР, які відбулися 10 лютого 1946 року. Ці вибори планувалися радянською владою, як засіб формальної легалізації власного контролю над територією Західної України та впевненої позиції там же.

Відповідно, для підпілля зрив виборів був першочерговою задачею, успіх якої мав засвідчити реальну силу УПА і неспроможність тоталітарного режиму. Доволі цікавою є підбірка протоколів допитів СБ з різних регіонів.

 
ФОТО: ЦДВР

Руслан Забілий, генеральний директор Національного музею-меморіалу "Тюрма на Лонцького" та член Вченої ради ЦДВР прокоментував знахідку:

"Архіви із Статинських лісів надзвичайне історичне джерело. В кількох сотнях документів підібрана тематика з історії Українського визвольного руху за два роки. Відомо, що на території Рогатинського району часто перебувало вище керівництво ОУН та Головні командири УПА. Очевидно архів призначався для них. Та встановити чи працювали з ним члени Проводу ОУН немає можливості. Зазначу, що окремі згортки надсилалися на адресу підпільної пошти з криптонімами "АА" та "612". Хто це – думаю, встановимо з часом".

 
ФОТО: ЦДВР

Другий архів передано до фондів Національного музею-меморіалу "Тюрма на Лонцького". Реставраторка музею Олена Папевська законсервує архів та відреставрує німецьку мінометну скриньку, в якій він зберігався.

Коментарі

Немає коментарів

Залишити коментар

Доступні теги: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>